Sümbül Çiçeği Yetiştiriciliği

Sümbül Çiçeği Yetiştiriciliği

Sümbül çiçeği yetiştiriciliği nasıl yapılır gibi birçok soru karşısında özellikle aşırı sıcak ve güneş alan bölgeleri sevdiği bilinir. Bundan ötürü de bu çiçeğin yetiştiriciliğini yaparken güneşli ortamları tercih etmek ve suyunu sık değiştirmek önemli bir adımda olmaktadır. Humuslu yapıda yer alan toprakları seven bu çiçeğin toprağını sık sık değiştirmek bir yandan da nemini kontrol etmek gerektiği gözlenmektedir. Bir yandan da çiçeğin verimli topraklarda yetişmesi hızlı büyümesi için her zaman en dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Çiçeğin yetişme aşamaları sırasında özellikle toprağın kuruluğunun iyi analiz edilmesi son derece önemli olduğu gözlenmektedir.

Susuz kaldığı süreçlerde anında kuruyan bir çiçek olduğu için diğerleri gibi susuzluğa dayanıklı olmamaktadır. Yaz ayları içerisinde gerekirse her gün sulanması gereken çiçekler arasında bilinmesi gereken bir konudur. Aynı zamanda söz konusu çiçeğin çok soğuklara karşı da güçlü olmadığı unutmamak gerekir. Çiçekleri tam olarak iyi bir şekilde yetiştirmek isteyenlerin ideal hava sıcaklığının sağlandığı bir alan oluşturmaları gerekmektedir.

Sümbül Çiçeği Yetiştiriciliği
Sümbül Çiçeği Yetiştiriciliği

Sümbül Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Birçok kişi sümbül çiçeği nasıl yetiştirilir ve bu çiçeğin verimini tam olarak ne etkiler diye merak ediyor. Sümbül çiçeğinin yetişme anlarında özellikle bu çiçeğin sulanması çok büyük öneme sahiptir. Susuzluğa karşı her ne olursa olsun dayanıklı olmayan bu bitkinin topraktaki nemi her yere ulaşması gerekir. Toprak üzerinde kuruluk kaldığı zaman çiçeğin verimi düşer ve çiçek açamaz ve büyüyemez.

Toprağın kuru kalmaması için de dikkat edildiği sürece çiçeğin büyümesinde herhangi bir sakınca meydana gelmez. Bundan ötürü de mutlaka çiçeğin toprağının elle kontrolünün yapılması ve neminin seviyesi ölçmek gerekmektedir.

Sümbül Çiçeğinin Özellikleri

Sümbül çiçeğinin özellikleri kısmında suyu sevmesi ve nemli ortamlarda daha iyi büyümesi yer almaktadır. Suyu tüm çiçeklere oranla çok fazla seven bir bitki olduğu için diğerleri gibi yetiştiriciliği daha kolay olmamaktadır. Bunun ana nedeni nem ve su durumunun sık sık kontrolünün yapılması gerekiyor olmasıdır. Hem bahçelerde hem de balkonlarda çok rahat bir şekilde yetişmektedir. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.