Sukulent Çiçeği Bakımı

Sukulent Çiçeği Bakımı

Sukulent çiçeği bakımı genel olarak çok suyu sevmeyen ve kontrollü sulanmaktan hoşlanan bir bitki olarak yer alır. Oldukça az olarak sulanması gereken bu bitkinin toprağının nemliliği kontrol edilmesi de öncelikli olması gerekir. Bir hayli sudan hoşlanmayan bu bitki güneşe direkt olarak maruz kalmaktan hoşlanmadıkları da bilinen gerçekler arasında yer alır. Güneş ışınlarının genel anlamda dik yansıması bitkinin verimliliğini düşürür ve öğle sıcaklarını sevmemesi ile de öne çıkar.

Çiçeklerin bakımları sırasında sulamak için şırınga tarzı aparatlardan yararlanılması herkes için daha kolay olacaktır. Bu adımlar sayesinde sulama yapmak hem toprakta nemsiz alan kalmamasını sağlar hem de işinizi kolay olmasına da yardımcı olan bir adımdır. Bir yandan da sulama miktarını çiçeğin toprağının anlık nemine göre ayarlamak gerekiyor olduğunu bilmek gerekir. Rast gele olarak kafalarına göre sulama yapmak yerine toprağın nemini ölçmek daha doğru bir adımdır.

Sukulent Çiçeği Bakımı
Sukulent Çiçeği Bakımı

Sukulent Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Birçok kişi sukulent çiçeği nasıl yetiştirilir ve bunun püf noktaları nedir öğrenmek ve ona göre hareket etmeyi seçer. Çok yerde yanlış olarak karşıya çıkan sukulent çiçeğini aşırı güneş alan yerlere koyulmaması gerekir. Güneşin altını sevmeyen bu bitkiyi güneşin eğik açıyla geldiği yerlere koyulması da her zaman gerekir. Bakımı zahmetli olmayan bu bitkinin sık budanmaya da gereksinimi olmaması da kolaylık olmaktadır.

Gübreye ihtiyaç olmayan bu bitki aydınlık yerlerden hoşlanır ve karanlıkta çiçek açmadığını bilmek gerekir. Fakat yine de bazen gölge alanlara bırakmak ve özellikle öğle sıcağında gölgeyle yer değiştirmek önemli bir adım olmaktadır. Bir yandan da bu koşullarda filizlenmeyi de bırakır ve verimsiz bir hal alır.

Sukulent Çiçeği Özellikleri

Sukulent çiçeği özellikleri kısmında ilk olarak çiçeğin çok yoğun ısı ve ışığa tahammülsüzlüğü bilinerek hareket edilmelidir. Çok fazla ışık ve sıcaklıkta solan bu çiçeğin özelikle ılıman ortamları sevdiği öncelikli olur. Ilık ve güneş alan bölgeleri severken ara ara da gölgeleri tercih ettikleri de gözlenir. Bakımı kolay olarak yer alan bir bitkidir ve bu yüzden herhangi bir sorun teşkil etmediği gözlenmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.