Su Bitkisi Yetiştirme

Su Bitkisi Yetiştirme

Su bitkisi yetiştirme özellikle de akvaryumlarının şık ve güzel görünmesini isteyen kişilerin detayları ile araştırdıkları konular arasında yer alır. İnsanlar akvaryumları için en güzel bitkileri seçerek hem balıklarına daha iyi bir ortam hazırlarlar hem de akvaryumlarının daha şık görünmesini sağlarlar. Bunun için su içerisinde kolaylıkla bakılabilen çeşitli bitkiler bulunur. İnsanlar bu bitkileri tercih ettikleri zaman emek harcamalarına gerek kalmadan akvaryumlarının oldukça güzel ve şık görünmesini sağlayabilirler.

Akvaryum Bitkisi Kaç Derecede Yaşar?

Su bitkileri konusunda merak edilen sorulardan birisi de akvaryum bitkisi kaç derecede yaşar sorusudur. İnsanlar akvaryumlar içerisine ekledikleri bitkilerin uzun ömürlü olmasını istedikleri zaman akvaryum sıcaklığına da önem vermeleri gerekir. hem balıklar hem de akvaryum bitkileri için ideal olan sıcaklığın ayarlanması gerekir. Genel anlamda hem balıklar hm de akvaryum içerisinde yer alan bitkiler için uygun sıcaklık 24 ila 26 derece arasında alır. Sadece diskus gibi birkaç farklı balık türü 30 derece gibi sıcaklıklar içerisine kalmayı tercih ederler. Ancak genel anlamda bakıldığı zaman bu sıcaklık değerleri hem balıkların hem de bitkilerin sorunsuz bir biçimde yaşamalarını sağlamak adına bir hayli ideal sıcaklıklardır.

Su Bitkisi Yetiştirme
Su Bitkisi Yetiştirme

Akvaryumda Hangi Bitkiler Yetişir?

Akvaryumda yetişen bitkiler de akvaryumlarının daha şık ve balıklar için iyi hale gelmesini isteyen kişilerin araştırdıkları konulardan bir tanesidir. Belirli su bitkiler akvaryumlar için sık bir biçimde tercih edilir. Bu bitkiler ise genel anlamda şu şekilde sıralanır;

  1. Amazon kılıcı
  2. Java yosunu
  3. Cüce otu
  4. Eğrelti otu
  5. Anubias

Bu bitkilerin ekimi esnasında kullanılan kumların özellikleri de bir hayli önemlidir. Ekim esnasına kullanılan kumun bitki için faydalı olması kadar balıklar için de zararsız olması gerekir. Bunun için de akvaryumlara koymak adına salınım yapmayan kumların tercih edilmesi gerekir. Bu kumlardan bazıları ise şu şekilde sıralanır;

  1. Dere kumları
  2. Siyah kumlar
  3. Kuvars kumları
  4. Bazalt kum…

Bu kumlar ile birlikte hem bitkilerin hem de balıkların sağlıkları ön planda tutulmuş olur. Böylelikle akvaryum çok uzun süre boyunca canlılığını korur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.