Pilea Bitki

Pilea Bitki Bakımı

Pilea bitki bakımı oldukça kolaydır. Özellikle de bu bitkilerin çok fazla suya ihtiyaç duymamaları en önemli avantajlar arasında yer alır. Sulama yapılması, toprağın iyice kuruduğundan emin olunması ardından yapılır. Bir diğer ismi bozuk para çiçeği olan bu bitkinin yaprakları yuvarlaktır ve şekil olarak bozuk paraya benzer. Saksı içerisinde rahatlıkla beslenebilen bu çiçeği çoğaltmak da bir o kadar kolaydır. Yaprakları ile bu bitkinin çoğaltılması ardından yeni bitkinin bakımının yapılması da oldukça kolay şekilde gerçekleştirilir.

Pilea Nasıl Hızlı Büyür?

Bu bitki konusunda en çok merak edilen durumlardan birisi de Pilea nasıl hızlı büyür sorusu olur. Bu bitkilerin daha hızlı şekilde büyümesini isteyen kişilerin ilk olarak bitkinin büyümesi adına elverişli ortamı hazırlamaları gerekir. Daha sonrasında ise bitkinin toprağının daha zengin hale getirilmesi önem taşır. Bunun için de doğal gübre yöntemleri tercih edilir. Bitkinin toprağına şu malzemelerden istenileni eklenerek toprağının daha zengin olması sağlanabilir;

  1. Haşlanmış yumurta kabuklarının toprağa gömülmesi
  2. Haşlanmış yumurtanın suyu
  3. Muz kabuğunun toprağa gömülmesi
  4. Bazı meyve ve sebzelerin kabukları
  5. Asidi kaçan maden suyu
  6. Kuru maya
Pilea Bitki
Pilea Bitki

Bu gibi malzemelerin direk toprak ile birleşmesi sonucunda doğal gübre etkisi meydana gelir. Böylelikle de saksı içerisinde yer alan bitkilerin çok daha hızlı ve etkili bir biçimde büyümeleri sağlanır.

Pilea Çiçeği Evde Nereye Konur?

Pilea yaprakları düşüyor diyen kişilerin, bu çiçek bakımı konusunda daha hassas olmaları gerekir. Özellikle de mevsim geçişleri dışında bu çiçeğin yapraklarında düşme meydana geliyor ise çiçeğin konumlandırıldığı yerde bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu nedenle de çiçeğin en iyi şekilde büyümesini sağlamak adına evde nerede konduğu oldukça önem taşır.

Bu bitkilerin iyi şekilde büyümelerini sağlamak adına güneş gören alanlara eklenmeleri gerekir. özellikle de sıcak ve güneş alan alanlar, bu çiçekler için vazgeçilmez alanlardır. Güneş ışığını direk olarak almalarında da herhangi bir sakınca bulunmaz. Belirtilen nedenlerden dolayı da insanlar bu çiçekleri evlerinin en çok güneş alan köşelerine koyabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.