Melisa Bitkisi Yetiştirme

Melisa Bitkisi Yetiştirme

Melisa bitkisi yetiştirme için ortamın rüzgarsız ve aynı zamanda da gölge olması gerekir. Bu bitkinin çoğaltılması da bir hayli kolay olur. Dal ile çoğaltma olması nedeni ile insanlar bu bitkiyi oldukça kolay bir biçimde çoğaltma imkanını elde ederler. Özellikle de sıcaklık konusu bu bitkinin gelişimi için bir hayli önem taşır. Sıcakları seven bir bitki olması nedeni ile genel anlamda Ege ve Akdeniz bölgeleri içerisinde büyümeleri çok daha kolay olur. Bu nedenle de Türkiye’ye bakıldığı zaman melisa bitkisi yetiştiriciliği özellikle de bu bölgeler içerisinde gerçekleştirilmeye devam eder.

Melisa Çiçeği Evde Nasıl Yetiştirilir?

Melisanın hoş kokusu nedeni ile pek çok kişi evde melisa çiçeği yetiştirmek ister. Bunun için insanların kesinlikle gerekli olan şartları hazırlamaları gerekir. Eğer bu şartlar eksiksiz bir biçimde hazırlanır ise insanlar evlerine sorunsuz bir biçimde melisa çiçeğini yetiştirebilirler. Bu çiçeği evlerinde yetiştirmeyi isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken durumlar ise şu şekilde sıralanır;

  1. Çiçek ekimi için kullanılan toprağın humuslu ve aynı zamanda nemli olması
  2. Seçilen saksının çiçek köklerinin sığabileceği ve rahat hareket edebileceği bir genişlikte olması
  3. Ortam sıcaklığının oda sıcaklığında olması
  4. Çiçeğin direk olarak güneş alan bir alana konulmaması
Melisa Bitkisi Yetiştirme
Melisa Bitkisi Yetiştirme

Bu gibi durumlara dikkat eden kişiler, evlerinde sorunsuz bir biçimde bu hoş kokulu bitkiyi yetiştirebilirler. Aynı zamanda bakımı esnasında sulanma sıklığı ve çiçeğin konulacağı alan gibi durumlara da dikkat etmeleri gerekir. Böylelikle de bu bitkileri en iyi şekilde yetiştirebilirler.

Melisa Çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Melisa çiçeği ekimi konusunda en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de çiçeklerin ne zaman ekileceği konusudur. Bu çiçeklerin dış mekanda ekiminin yapılacağı aylar; Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Eylül ve Akim ayları olur. Ancak insanlar bu çiçekleri evlerinde ekmek istedikleri zaman herhangi bir ay kısıtlaması bulunmaz. Gereken şartların hazırlanması ile birlikte istedikleri zaman ekimleri gerçekleştirerek bu bitkilerin büyümelerini sağlayabilirler. Aynı zamanda ekimin en iyi şekilde gerçekleştirilmesi adına her tohum ocağına da 2-3 tane tohumun atılması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.