Marginata Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir

Marginata Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Marginata çiçeği, Güneydoğu Avusturalya’nın büyük bir bölümünde yer alan Banksia bitki türünde bulunan bir ağaç ya da çalı çeşididir. Okaliptüs ormanı, fundalık ve bataklık gibi çeşitli yerlerde bulunur ve yetişirler. Marginata, 20 cm’lik bir çalıdan 12 metrelik bir ağaca kadar geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Bitkinin dar yaprakları doğrusal şekildedir. Sarı çiçek salkımları ise yazın sonundan kışın başlarına kadar görülmektedir.

Marginata Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Marginata çiçeğinin bakımı şu şekilde yapılmaktadır:

  • Marginata çiçeği, yazın haftada 2 kez, kışın ise haftada 1 kez olacak şekilde saksının üst tarafından sulanmalıdır. Çiçeğin sulanması hakkında en önemli nokta ise çiçeğin toprağı kuru oldukça su verilmesidir. Eğer ki çiçeğin toprağı ıslak ise su vermemeniz önemlidir.
  • Marginata çiçeği, çok fazla kök salar. Bu sebeple büyük saksıları tercih etmemeniz gerekir. Aksi takdirde bakımı oldukça zor olur. Bitkiye olabildiğince küçük saksılarda bakmanız, bitkinin bakımının daha kolay olması anlamına gelmektedir.
  • Marginata çiçeği, güneş ışığını oldukça fazla seven bir bitkidir. Bu sebeple çiçeğin bulunduğu yerin sık sık havalandırılması ve güneş gören bir yerde olması, çiçeğin gelişimi için oldukça önemli bir durumdur.

Marginata Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Marginata Çiçeği Çeşitleri Nelerdir

Marginata çiçeğinin çeşitleri ile ilgili bilgi bulunmamaktadır.

Marginata Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Marginata çiçeğinin özellikleri şu şekildedir:

  • Kuşkonmazgiller familyasına ait olan bir bitkidir.
  • Kendi doğal alanlarında 5 – 6 metre boya kadar büyüyebilir.
  • Marginata çiçeği, iri ve güzel yapraklı bir bitkidir.
  • Marginata çiçeği, ısı ve neme karşı oldukça dayanıklı olan bir çiçek türüdür.
  • Çiçeğin yaprakları ince ve zariftir.
  • Ev ve iş yerlerinde sık sık tercih edilen Marginata, zehirli olduğundan dikkat edilmelidir. Eğer ev ya da iş yerinizde evcil hayvanınız varsa, bitkiden uzak tutmanız gerekmektedir.

Marginata Çiçeği Nerede Yetişir?

Marginata çiçeğinin yetiştiği yer Güney Avusturalya’nın Eyre Yarımadasından başlayarak Armidale’nin kuzey bölgesine, Yeni Güney Galler’e, Tazmanya ve Bass Boğazı adalarına kadar yayılmıştır. Marginata çiçeği, çeşitli internet sayfaları ve çiçekçilerde bulunmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Lavanta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.