Hurma Bitkisi Yetiştirme

Hurma Bitkisi Yetiştirme

Hurma bitkisi yetiştirme için insanlar hangi adımları uygulamaları gerektiği konusunu merak ederler. Bu bitkinin yetişmesi adına öncelikli olarak ortamın son derecede sıcak ve güneş alan bir alan olması gerekir. Yine hurmanın yetişmesi adına toprak seçimi de bir hayli önemlidir. Normal topraklar ile bu ağacın yetiştirilmesi pek mümkün değildir. Bu bitkinin bakımı ve yetiştirilmesi adına torf bakımından oldukça zengin olan kumlu toprakların kullanılması gerekir. Yine gerekli ortamın hazırlanması durumunda insanlar hurma bitkisini yetiştirebilirler. Ancak bunun için gerekli olan şartların tam anlamı ile hazırlanması önem taşır.

Hurma Ağacı Kaç Yıl Sonra Meyve Verir?

Hurma ağacı yetiştirerek meyvelerini toplamak isteyen kişiler hurma ağacı kaç yılda büyür ve meyve verir sorularının yanıtını da merak eder. Türkiye’de özellikle de Ramazan aylarının vazgeçilmezi olan hurmalar, hurma ağacı üzerinde yetişir. Bu ağaçların meyve vermesi adına yetişmesi adına geçen süre genel anlamda 8 yıl kadardır. Ancak 8 yılın sonunda ağaçların meyve vermesi adına gerekli olan ortamın ve şartların en iyi şekilde hazırlanması gerekir. Eğer gerekli şartlar en iyi şekilde sağlanmış ise ağaçlar 8 yılın sonunda yıllık ortalama olarak 2590 kg kadar hurma meyvesini verebilirler. Ancak bunun için gereken ortamın kesinlikle eksiksiz ve özenli bir biçimde hazırlanmış olması gerekir.

Hurma Bitkisi Yetiştirme
Hurma Bitkisi Yetiştirme

Hurma Çekirdeğinden Hurma Ağacı Olur mu?

Evde hurma ağacı yetiştirmek isteyen kişiler özellikle de hurma çekirdeğinden hurma ağacı olup olmayacağı sorusunun yanıtını merak ederler. Bu bitkileri yetiştirmek adına hurmaların çekirdekleri kullanılır. Çekirdekten hurma bitkisi ve sonrasında da ağacını oluşturmak isteyen kişilerin uygulamaları gereken adımlar ise şu şekilde sıralanır;

  1. Hurma çekirdeğini 2 gün boyunca ılık su içerisinde bekleterek şişmesini sağlamak
  2. Çekirdeklerin su içerisinde bekleyerek çimlenmesini sağlamak
  3. Su içerisine talaş eklenerek talaşları sürekli olarak nemli tutmak
  4. Çimlenen ve ardından da büyüyen bitkinin 10 cm kadar uzaması ardından torf oranı yüksek olan kumlu toprağa ekmek

Bu adımlar ile birlikte isteyen herkes evlerinde kolay biçimde hurma bitkisini yetiştirebilirler. Böylelikle de zaman içerisinde fide ve ağaç olmasını sağlayabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.