Flamingo Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Flamingo Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Flamingo çiçeği, Antoryum olarak da bilinen, yeşil yapraklı ve kırmızı çiçekli bir bitki türüdür. Görünüş olarak flamingoyu andırmasından dolayı kendisine bu isim verilmiştir. Oldukça dayanıklı bir çiçektir. Parlak kırmızı rengi dolayısıyla çok sevilir ve evlerde bakımı tercih edilir.

Flamingo Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Flamingo çiçeğinin bakımı, şu noktalara dikkat edilmesiyle gerçekleştirilebilir:

  • Nem ihtiyacı fazla olan çiçek türlerinden biridir. Bunun için toprağına su verilirken yapraklarına da su püskürtülmesi gereken bitkilerden biridir.
  • Işıklı ya da yarı gölgeli yerlerde bırakılabilir.
  • Toprağının türü flamingo çiçeği için önemli olan durumlardan biri değildir. Ancak toprağının ara ara havalandırılması bakımı için önemlidir.
  • Bahar aylarında, kurumuş olan yaprak ve dallarının flamingo çiçeğinden ayrılması önemlidir. Böylece daha kolay büyüyecek ve çiçek açma şansı elde edecektir.

Flamingo Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Flamingo Çiçeği Çeşitleri Nelerdir

Flamingo çiçeğinin çeşitleri, yaklaşık olarak 800 civarıdır. Antoryum cinsinin oldukça fazla türü vardır. Bu türleri dünyanın farklı yerlerinde yetişmekte ve hem renk hem de yapı olarak farklılık göstermektedir. Çiçeklerinin tümü parlak yapılıdır. Ancak çiçeklerin, bitki gövdesinin ve çiçek yapraklarının boyutları ile beraber şekillerine göre çiçeklerin çeşitleri farklı isimlendirilmektedir.

Flamingo Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Flamingo çiçeğinin özellikleri, şöyle sıralanabilir:

  • Çiçeklerinde derin damarlar vardır ve çiçekleri oldukça parlak bir yapıya sahiptir.
  • Çiçeklerinin renkleri genellikle kırmızı olarak bilinir ancak pembe, mor, beyaz ve turuncu olanları da mevcuttur.
  • Flamingo çiçeğinin bereket ve huzur anlamları vardır. Özellikle saksıda bakılırken saksı evin iç taraflarında tutulursa eve huzur getirdiğine inanılan bir çiçektir.
  • Bakımı oldukça basittir. Yalnızca düzenli olarak sulanması gereken bir bitkidir.
  • Bulunduğu sıcaklığın 20- 28 derece arasında olması gereklidir. 20 derece altına indiği zamanlarda bu tür çiçek türü yaşayamaz.

Flamingo Çiçeği Nerede Yetişir?

Flamingo çiçeğinin yetiştiği yer, aslen Amerika Kıtasıdır. Amerika Kıtasının sıcak kesimlerinde, özellikle Meksika gibi konumlarda oldukça fazla yetişirler. Meksika ile beraber Arjantin’de de yetişmesi fazladır. Bunun için flamingo çiçeğinin sıcak yerlerde bakılması gereklidir.

Ayrıca Bakınız: Cennet Kuşu Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.