Cam Güzeli Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Cam güzeli çiçeği bahar ayları arasında açan nadide çiçekler arasında bulunur. Bakımı oldukça kolay olan cam güzeli çiçeğinde bakım doğru ve kontrollü yapıldığı takdirde çiçeklerini kış aylarında da korumayı başarır. Narin bir bitki olan cam güzeli çiçeğinin bakımı esnasında hassas davranmak gerekir. Evde ve bahçede kolaylıkla bakılan ve büyütülen cam güzeli çiçeği renkleri ile de dikkat çektiği için kapalı mekanlarda sık sık tercih edilir.

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Cam güzeli çiçeğinin bakımında hassas davranmak ve özen göstermek önemlidir. Bakımı yapılırken şu unsurlara dikkat edilebilir:

  • Toprağı kuruduğu zaman su verilmesi yeterlidir.
  • Soğuk alanlarda bakılması uygun değildir.
  • Sıcak ve ılık ortamlarda büyümeyi sever.
  • Gün ışığını seven bir bitkidir.
  • Kapalı alanda bakılacak ise balkon, bahçe ve pencere önü gibi alanlar cam güzeli çiçeği için daha uygundur.

Cam Güzeli Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Cam Güzeli Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?
Cam Güzeli Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Cam güzeli çiçeğinin bulunduğu familyada birbirinden farklı birçok çiçek türü bulunur. Çiçek çeşitleri 800’den fazladır. Balsaminaceae familyasına ait olan cam güzeli çiçeği türünün nadir örnekleri arasında bulunur. Cam güzeli aynı zamanda Yeni Gine, Kına Çiçeği ve Yeni Gine Çiçeği gibi isimler ile de bilinir.

Cam Güzeli Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Cam güzeli çiçeğinin birçok özelliği bulunur. Bu özellikleri aynı zamanda faydalı olmasını da sağlar. Cam güzeli çiçeği ruha iyi gelen bir bitkidir. Cam güzeli çiçeğinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kırmızıdan mora kadar birçok farklı renkte olabilir.
  • Çok dallı bitkiler arasındadır.
  • 30 cm ile 2 metre arasında değişen boyları vardır.

Cam Güzeli Çiçeği Nerede Yetişir?

Cam güzeli çiçeği Afrika kökenli bitkiler arasında bulunmasına karşın Çin, Malezya ve Hindistan gibi bölgelerde de yetiştirildiği görülmüştür. Cam güzeli çiçeğinin yetiştiği yer Türkiye’de daha ılıman iklime sahip bölgelerdir. Soğuk havayı sevmemesi sebebi ile Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesi cam güzeli çiçeğine bakmak için daha uygun iklim özelliklerine sahiptir. Cam güzeli çiçeği soğuk iklimin olduğu yerlerde kapalı alanda bakılabilir ancak soğuktan korunması gerekir.

Ayrıca Bakınız: Antoryum Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.