Ateşli Katy Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Ateşli Katy Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Ateşli Katy çiçeği, kalanşo çiçeğinin bir türü olarak bilinen ve Kalanchoe Blossfeldiana olarak tanınan çiçekleri küçük yapılı, yaprakları ise biraz geniş olan çiçek türüdür. Günümüzde en çok kullanılan saksı bitkileri arasında yer alır.

Ateşli Katy Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Ateşli Katy çiçeğinin bakımı için bazı unsurlara mutlaka dikkat edilmelidir. Bu unsurlar şöyle sıralanmıştır:

  • Ateşli katy çiçeğinin her nisan veya mayıs ayında toprağının değişmesi gereklidir. Eğer gübreleme yapılacaksa yine bu zaman dilimi tercih edilmelidir.
  • Susuzluğa dayanan bitkilerden biridir. Bu nedenle Ateşli katy türünün olduğu saksının nemli olması yeterlidir.
  • Bitkilerin canlı kalabilmesi için en az 12 derece sıcaklıkta olmaları gereklidir. Bu sıcaklık altında kalırlarsa ölebilirler.
  • Bitkilere konan toprakların sülfat ve mineral açısından yüksek olması gereklidir.

Ateşli Katy Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Ateşli Katy Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Ateşli Katy çiçeğinin çeşitleri, yoktur. Ateşli katy denen çiçeğin kendisi Kalanşo cinsine ait çiçeklerden biridir. Bundan dolayı kendisinin farklı bir çeşidi yoktur.

Ateşli Katy Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Kalanşo cinsine ait bir çiçek olan Ateşli Katy çiçeğinin özellikleri şunlardır:

  • Çiçekleri turuncu, sarı, beyaz, pembe olabileceği gibi çeşitli renklerin karışımı gibi de olabilir. Çok fazla ve farklı renklerde olabilir.
  • Sıcak havaları pek seven bir çiçek cinsi değildir. Bundan dolayı yaz aylarında çiçek açmazlar. Ancak kış, sonbahar ve ilkbahar aylarının tümünde çiçekli kalabilirler.
  • Doğrudan güneş ışığında bırakılmaması gereken çiçeklerdir.
  • En bilinen özelliklerinden biri, iltihap sökücü olmalarıdır. Çiçek açtıkları sürece yaraları daha hızlı bir şekilde iyileştirme özelliklerinin olduğu bilinir.

Ateşli Katy Çiçeği Nerede Yetişir?

Kalanşo çiçeklerinin anavatanı, Madagaskar’dır. İlk olarak yüksek dağlarda yetiştiği bilinen Ateşli Katy çiçeğinin yetiştiği yer, günümüzde her yer olabilir. Ağırlıklı olarak evlerde, saksıların içinde bakılmaya başlanmış olmalarından dolayı ateşli katy çiçeklerinin bakımları için gerekli ısı ve nem koşullarının sağlanmış olmaları yeterli olacaktır. Dağlardaki humuslu toprak sayesinde güçlü kaldıkları bilinen bitki türlerinden biri ateşli katy çiçeği türüdür.

Ayrıca Bakınız: Aşk Merdiveni Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.