Aşk Merdiveni Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Aşk Merdiveni Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Aşk Merdiveni çiçeği, eğrelti otu olarak da bilinen, çiçeksiz bir salon bitkisidir. Aşk merdiveni çiçeği renkli çiçekleri olan bir bitki değildir. Ancak bakımının yeterli ve güzel bakıldığı zamanlarda yıl boyunca yeşil kalabilir.

Aşk Merdiveni Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Çiçekleri olmayan bir bitli olmasından dolayı Aşk Merdiveni çiçeğinin bakımı kolay olarak görülür. Ancak aşk merdiveni çiçeği yeterli şekilde bakılmadığı zamanlarda yeşil rengini kaybedecek ve sararmaya başlayacaktır. Bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle sıralanmıştır:

  • Suyunun eksik bırakılmaması gereken bitkilerden biridir. Özellikle yaz aylarında mutlaka nemli olmalıdır.
  • Toprak yapısının asidik olmasına dikkat edilmelidir.
  • 10 ile 30 derece arasındaki sıcaklıkta dayanıklıdır. Bunun için özellikle kış aylarında donmamasına dikkat edilmelidir.
  • Yarı gölgeli alanlarda bakımı önemlidir. Bu bitki türünün doğrudan ışık alması biraz sakıncalıdır.

Aşk Merdiveni Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Aşk Merdiveni Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Eğrelti otu veya aşk merdiveni çiçeği, tek tip olan çiçeklerden biridir. Bunun için Aşk Merdiveni çiçeğinin çeşitleri yoktur diyebiliriz. Eğrelti otu olarak da bilinen bu çiçeğin başka bir tür yoktur.

Aşk Merdiveni Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Aşk Merdiveni çiçeğinin özellikleri, şunlardır:

  • Eğrelti otu, yeşil ve uzun bir bitki türüdür. Bakımı düzgünce yapıldığı zaman sağlıklı bir şekilde bulunduğu saksıdan dışarı doğru uzayacaktır.
  • Yaprakları kıvırcıklı şekildedir.
  • Tohumları yoktur. Bunun için üremeleri filizleri ile gerçekleştirilir.
  • Susuz kalmaya dayanıklılardır ancak fazla uzun süre susuz bırakılmaları yapraklarının sararmaya başlamasına neden olabilir.

Aşk Merdiveni Çiçeği Nerede Yetişir?

Eğrelti otu olarak da bilinen aşk merdiveni çiçeği, doğal ortamı olarak tropikal iklime sahip olan bölgelerin ormanlarında yetişir. Ancak ormanların da her noktasında yetişmez. Aşk merdiveni çiçeğinin yetişebilmesi için nemli ve sulak yerlere ihtiyaç vardır. Bunun için en çok bataklık ve nehir kenarları gibi yerlerde yetişmektedir. Aşk Merdiveni çiçeğinin yetiştiği yer böyle olduğu için, evlerde saksı içinde bakılmakta olan eğrelti otlarının da mutlaka düzenli olarak sulanması ve topraklarının kontrol edilmesi gereklidir. Nemli oldukları sürece her yerde yetişebilirler.

Ayrıca Bakınız: Paşa Kılıcı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.