Aloe Vera Bitkisi Yetiştirme

Aloe Vera Bitkisi Yetiştirme

Aloe vera bitkisi yetiştirme için insanların kesinlikle uygun ortamları hazırlamış olmaları önem taşır. Bu bitkilerin en iyi şekilde büyümelerini sağlamak adına özellikle de nereye konulacakları oldukça önemlidir. Eğer aloe vera bitkileri evler içerisinde günde en az 8 saat kadar güneş ışığı alacakları bir alana konulursa çok daha iyi şekilde gelişirler. Bu noktada aloe vera yetiştirmeye karar veren kişilerin özellikle de kış aylarına dikkat etmeleri gerekir. Çünkü bu bitkiler soğuk havalardan hoşlanmazlar. Eğer soğuk havalarda soğuğa maruz kalırlar ise ölebilirler. Bu nedenle de soğuk kış aylarında bu bitkilerin korunaklı bir alanda kalmaları gerekir.

Aloe Vera Bitkisi Kaç Günde Bir Sulanır?

Aloe vera bitkisinin bakımı konusunda en çok merak edilen sorulardan birisi de aloe vera nasıl sulanır sorusudur. Öncelikli olarak bu bitkilerin çok fazla suyu seven bitkiler olmadıklarını bilmek gerekir. Eğer bitkilere çok fazla su verilir ise köklerinin çürümesi ve bitkilerin sonunda olması kaçınılmazdır. Bu bitkilerin sulanması konusunda dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

  1. Soğuk kış aylarında haftada bir kez sulanır.
  2. Sıcak yaz aylarında haftada 2 kez sulanır.
  3. Eğer sıcak aylarda toprağı daha hızlı kuruyorsa 2 günde 1 sulanır.
  4. Toprak her gün çok kuru hale geliyorsa her gün sulanır.

Aloe Vera Bitkisi Yetiştirme
Aloe Vera Bitkisi Yetiştirme

Aloe Vera En İyi Nerede Yetişir?

Aloe vera yetiştirmek isteyen kişiler, bu bitkinin en iyi nerede yetiştiği konusunu merak ederler. Söz konusu olan bitki özellikle de iklimi çok sıcak olan bölgelerde yetişir. Türkiye içerisinde kışları da ılık olan Akdeniz, Ege, İç Anadolu ve Marmara bölgelerinde yetişir. Genel anlamda yetişmesi için gerekli olan ısı ise 15 ila 28 derece arasında olur. Bu noktada aloe vera balkonda yetişir mi sorusu da pek çok kişi tarafından merak edilir. Bu bitkiler özellikle de yaz aylarında çok iyi yetişirler. Güneşi seven bitkiler olmasından dolayı balkon ve cam kenarı gibi alanlarda kalırlar. Ancak soğuk kış aylarında balkonda yetişmeleri mümkün değildir. Korunaklı bir alana alınmaları gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.